ŞEKER ORUCU NEDİR. NASIL YAPILIR. NELER YENİR. NELER YENMEZ.

Merhabalar. yazı yazmaya değil, yemek yemeye bile fırsat bulamadığım bu zamanda nihayet bir yazı için bilgisayar başına oturabildiğim için çok mutluyum. Neyse sadede geleyim. İnstagram hesabımı takip edenler biliyor. bir süredir şeker orucu yapıyorum ve bunu paylaşmaya çalışıyorum. Aslında şeker orucunu bu ilk yapışım değil. Daha önceki doğumumdan sonra da yine doğum kilolarımı vermek için yapmıştım ve yaklaşık 18 kilo vermiştim. Şimdi tekrar yapmaya başlayınca da yazayım belki yapmak isteyen olur diye niyetlenip başladım bakalım…

ŞEKER ORUCU NEDİR: Şeker orucu özünde insanın şekerini hızlı yükselten ve hızlı düşüren gıdaların tüketimini bırakarak sağlıklı olmayı ve kilo vermeyi sağlayan bir yöntem. Yani bizim yediğimiz işlenmiş şekerler, katkılı maddeler ve nişastalı gıdalar şekeri hızlı yükseltiyor. Hızlı yükselen şekerimiz bir kaç saat içinde hızlıca düşmeye başlıyor ve beyne acıkma uyarısı göndererek aslında ihtiyacımız olmadığı halde bizi tekrar yemeye yönlendiriyor. Ve tabi ki kaçınılmaz son olarak kilo alma ve kilonun ve sağlıksız gıdaların getirdiği sağlık problemleri…Kısaca açıkladıktan sonra nasıl yapılır madde madde açıklamak istiyorum.

NASIL YAPILIR; 1)Öncelikle şeker orucuna niyet edilir. Yani diyeceğiz ki niyet ettim ( sağlıklı olmak için, kilo vermek için, şekerden arınmak için v.b.) şeker orucu yapmaya. Bu niyetle beynimize yapmak istediğimiz şeyin bilgisini verip onun bedeninizi hazırlamasını sağlıyoruz

2)BU konuda kesin kararı verdiğiniz andan itibaren elimizin altındaki sağlıksız, işlenmiş gıdaları uzaklaştırıp yerine sağlıklı şeylerle dolduruyoruz.

3)İlk günlerde elinizin altında sürekli ağzınıza atabileceğiniz sağlıklı atıştırmalıklar olsun. Özellikle çalışanlar. Kavrulmamış ve mümkünse taze kuruyemişler( ceviz, badem, fıstık,fındık, kuru kayısı, kuru incir,kuru üzüm, hurma v.b), ve meyveler(elma,armut,kivi,portakal, muz,üzüm,incir,nar, v.b.) hep elinizin altında olsun. Acıkma hissettiğiniz an bunlardan yiyin. İlk başlarda bol bol yiyin. Sonra ki dönemlerde zaten canınız bile çekmeyecek ve ihtiyç hissetmeyeceksiniz.

4) Kahvaltı olmazsa olmaz öğün ve bol bol yiyoruz kahvaltıda. yumurta, peynir, zeytin, bol bol domates, salatalık, havuç, istediğimiz kadar yeşillik(maydanoz, dereotu, marul, yeşil soğan ne seviyorsak) . menemen, taze sıkılmış meyve suları, meyve, kuruyemişler. Bol bol yiyin ki gün içinde enerjiniz düşmesin. Ve sizi akşama kadar tutsun. Çünkü bu oruçta iki öğün yemek daha iyi…

5) kesinlikle işlenmiş olan bütün gıdaları tüketmeyi bırakıyoruz. Neredeyse paketli olan her şey işlenmiş şeker içerdiği için almıyoruz ve yemiyoruz. Buna bitter çikolata ve ekmek de dahil… Benim şeker orucumda hiç ekmek yok çünkü bütün ekmeklerin yapıldığı unlar işlenirken içine katkı maddeleri koyuluyor ve bu da onları sağlıksız hale getiriyor.

6)Kendimize özel tabak hazırlıyoruz. Bu porsiyon kontrolü sağlar. Önce gözümüz doyacağı için bizde çabuk doyarız…

7) bütün yediğimiz şeyleri uzun uzun çiğneyerek yiyoruz. az çiğnemek daha fazla yemeye, daha fazla kiloya ve yediğimiz gıdalar iyi öğütülmediği için mideye zarar veriyor..

8) en az 21 gün bu diyete devam etmek gerekli. sonra zaten hiç şeker istemeyecek canınız bu yüzden çok daha kolay olacak ve bir süre sonra da iştahınız kesilecek. çünkü gerçek şeyler yediğiniz için herşeyin gerçek tadını alacak ve şekeriniz dengelendiği için sadece gerçekten acıkınca canınız yemek isteyecek.

…Burda daha çok ayrıntı var. Ama yazı çok uzun olacak. o yüzden birazda instagramda aklıma geldikçe eklerim.

NELER YENİR; Her türlü kavrulmamış kuruyemiş, meyve, sebze, nohut, kuru fasulye, bulgur, yulaf, buğday, mercimek ,et ve türevleri, balık tavuk, süt ürünleri, yoğurt, peynir,tereyağı,kefir, şekersiz olmak kaydıyla çay, kahve veya meyve suları(taze), zeytin, zeytinyağı. sebze yemekleri,içinde un olmayan her türlü çorba, hurma, doğal olması şartıyla bal.,… şimdilik aklıma gelenler. yarın inşallah örnek bir liste de yayınlayacağım.

NELER YENMEZ:bütün paketli gıdalar. pirinç, patates, ekmek ve türevleri,çikolata, hazır meyve suları,cipsler, sosis, salam, sucuk gibi işlenmiş et ürünleri,enerji içecekleri,.v.b.

NOT:sabah aç karnına su içmek ve gün içinde içtiğimiz su miktarını artırmak bu diyete bağlı olmaksızın önemli ve yapılması gerekendir.

NOT2) bu diyet doğum yapan, emziren, ya da herhangi bir hastalığı olanlar için de uygun. çünkü aç kalmıyoruz sadece yediklerimizi sağlıklı şeylerle değiştiriyoruz…Ancak Çok önceden de ya da şimdi de doğum yaptıysanız ne kadar diyet yaparsanız yapın spor yapmadan karındaki toparlanma o kadar iyi olmuyor. yani spor şart ve karın kaslarını çalıştıran sporlar olmalı:)

şimdilik hoşçakalın. unutttuğum birşey varsa hakkınızı helal edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir