Bebekler için ev yapımı fındık ezmesi

fındık

İyi akşamlar Dostlar… Bebekler ve küçük çocuklar için ev yapımı fındık ezmesi yaptım.. içinde şeker yok ama bayağı lezzetli oldu.. siz tatli yerken cocugunuza da bundan yedirip sağlıklı bir şekilde tatlı ihtiyacını karşılamis olursunuz


????Yapılışı???
?Öncelikle bir avuç dolusu( yaklaşık 250-300 gr) fındık içini blendera atıp iyice ufalanana kadar çeviriyoruz..
?Yağı cikmaya başlayınca içine iki yemek kaşığı bal ilave edip tekrar çevirmeye devam ediyoruz.. mümkünse doğal bal olsun.. yoksa eger bal koymadan da yapabilirsiniz.
?Bal yerine keciboynuzu pekmezi ilave edin iki kaşık kadar ama fazla değil.. sonra tekrar blenderdan geçirin derin bir kaba alın.
?Blenderin çorbaları pure yapmak için kullandığımız ucunu takın ve tabakta bununla yağıni iyice çıkarana kadar çırpın.
?Sonra bu karisima 3 yemek kasigi kadar zeytinyağı ekleyin( zeytinyağı belli olmaz içinde ama normalde kullandığınız bir yağ değilse tadı belki size ağır gelebilir onun yerine ayçiçek yağı da koyabilirsiniz.

?Sonra bu karisima 3 yemek kaşığı daha keciboynuzu pekmezi ekleyip üzerine de 4 adet büyük hurmalardan koyup tekrar blenderdan çeviriyoruz..

?Yavaş yavaş bu karisima kaynamış ilimis su ekliyoruz. Bir kaç tur daha blenderdan geçirdikten sonra geniş kaba alıp kıvamını ayarlayana kadar ılık su ekleyip güzelce kaşıkla karıştırıyoruz.
?Sonra dolaba kaldırıp çocuğumuza kahvaltılarda yada biz tatlı yerken boş durmayan bebeklere veriyoruz..
???Not??? burda önemli olan yağı çıkacak kadar ufalanip ezilmiş olmasi. Diğerleri zaten tat vermesi için ve kıvamı için ama yeterince ufalanmazsa hem tadı fındık gibi kalır hemde çocuğun yiyebileceği bir kıvam olmaz… Afiyet olsun

“Bebekler için ev yapımı fındık ezmesi” için 3 yanıt

  1. Merhabalar tarifimiz çok hoşuma gitti . Bir sorum olacak ne kadar sürede tüketilmesi lazim. İçinde bozulacak bir gıda yok gibi.

    1. Merhabalar. Oncelikle çok teşekkür ederim.bu konuda net bir tarih veremem maalesef. Çünkü uzun süre kalmadan bitti;))

    2. Merhabalar. Çok teşekkür ederim öncelikle. Ama maalesef bu konuda bir tarih veremem;) çünkü uzun süre kalmadan bitti;))

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir