Spor Yapmaya Nasıl Başlanır.

pilates

Merhaba… Aslında başlık doğum sonrası spor yapmaya ne zaman ve nasıl başlamalı olabilirdi… Ama bu kadar uzun başlık atmak istemedim. Baştan söyleyeyim ben bu konuda uzman falan değilim sadece kendi deneyimlerimi anlatıyorum… Ben böyle yaptım ve oldukça da başarılı oldum.. Umarım sizde olursunuz..  Daha fazla uzatmadan konuya gireyim.

Doğum sonrası süt olsun diye içtiğim MALTlarında(e bebekte satılan promalt içmiştim ben) etkisiyle hamilelikte aldığı bütün kiloları tekrar almış ve vermek için de çabalamış biri olarak bunu yazıyorum… Ben sezaryen doğum yaptım sezaryen ağrılarım olmadı çok şükür ancak feci halde kaburga ağrısı çektim. yaklaşık bir buçuk ay sonra biraz ağrılarım hafifledi bende ancak o zaman normal hareket etmeye başladım. sonra bebeğim az kilo alıyor diye sürekli yedim ve malt da dahil ne bulursam içtim süt olsun diye.. çocuğum yine az kilo aldı ancak ben bayağı aldım… öncesinde çok beni rahatsız etmeyen kilo konusu biraz bebeğim büyüyüp ek gıdaya geçince rahatsız etmeye başladı… sonrasında nasıl veririm bu kiloları diye arayış içine girdim ve diyet yapamayacağım için yine bol bol yedim ancak yediklerimi daha sağlıklı şeylerden seçmeye başladım ve spor yaptım.

Spor yapmak sözü genelde dışarıda yapılacak bir şeymiş gibi algılansa da evin içinde de yapılıyor ve gayet de işe yarıyor bilginiz olsun… Ancak bence spor yapmaya başlayanların en çok yaptığı hata olan bir anda spora hazır olmayan vücudunuza yüklenip ertesi gün ben yapamıyorum her yerim ağrıyor diye vazgeçmek.. ben ilk olarak oğlumu ayağımda sallarken mekik çekmeye çalıştım.. ilk gün 3 tane zor çekebildim ama bırakmadım ve bir ay kadar sonra rahatlıkla 50 tane ara vermeden çekiyordum..yani ilk başta kıpırdayamayan ben zamanla açıldım. o yüzden acele etmeyin yada ben yapamıyorum diye bırakmayın zira her şey istikrarlı olmakla çözülüyor..

spor yapmak demek bence hayatınızdaki hareketi artırmak demek sadece. o yüzden ben bu süreçte hareket etme fırsatını değerlendirdim sadece.. mesela asansör yerine merdiven kullanın, bebeğinizi kucağınızda uyutun, yürüyüşe gidin, evde koltukların üzerine çıkıp inin v.b bir sürü şey yapılabilir. bir süre sonra zaten vücudunuz size bu yaptığınız sporların hafif geldiğini hissettirecektir.. örneğin ilk başta 10 merdiven çıkıp nefessiz kalırken sonraları bu artarak 100 merdiven bile çıktığınızda hala nefesinizin yeterli olduğunu göreceksiniz ve size kalan sadece vücudunuzu dinlemek.. daha fazla harekete izin verdiğinde daha da hareketi artırmak yada yaptığınız sporun ağırlığını artırmak kalıyor.

Özetle en baştan hafif hayatınızdaki hareketi artırarak sonra ise vücudunuzu dinleyerek kısa sürede aç kalmadan doğum yada emzirme kilolarından kurtulabilir. hatta eğer spor yapmanın sizi nasıl muhteşem hissettirdiğini keşfederseniz bunu hiç bırakmaz ve hayatınıza muhteşem bir hafiflik ve sağlıkla devam edersiniz.. hadi kalkın başlayın bir yerden. Başlamak bu muhteşem duyguyu hissetmek için yeterli sonra zaten vazgeçilmeziniz olacak. Sağlıcakla kalın.. Allaha emanet olun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir