Kolay tuvalet eğitimi

 Merhabalar dostlar. Hayat çocuğunuz adım atmaya başladığı andan itibaren öyle hızlı geçiyor ki aylar gün gibi oluyor. O yuzden de değil yazı yazmak yemek yemeye zor fırsat buluyor bazen insan.

Bugün size herkesin genelde zorlandığı bir dönemi nasıl daha kolay atlatirsiniz onu anlatmak istiyorum. Ben denedim ve  bir haftada sadece bir kaç ufak kacamakla çok rahat bir tuvalet eğitimi   süreci  yaşadım. Bende tecrübelerimi paylasayim belki birine faydam olur diye düşünüp yazmak istedim. Şimdi gelelim nasıl yapılacağına..

Öncelikle ve ilk bakılması gerekli olan şey çocuğun fiziksel olarak hazır olması. Bunu da anlamanın kolay yolu sabah ilk uyandığında çocuğun bezine bakmak bence. Eğer çiş yoksa demekki çocuk artık tüm gece çişini tutabilecek kadar gelişmiş ve tuvalet egitimine hazırdır.

Madde madde yazayım ki daha anlaşılır olsun. Çocuğunuzun hazır olduğunu anladıktan sonra bir anda bezi çıkarın bir daha takmayin falan değil. Eğer böyle yaparsanız çocuk içinde sizin içinde çok yıpratıcı bir süreç olur. O yüzden ilk başta sadece sabah uyandığında sizinle birlikte tuvalete gitmesini sağlayın. Başını çıkartın ve sizde yanında oturarak çiş yapma pozisyonunda bekleyin. Bir kaç gün sonra hatta belki ilk gün bile çişini yaptığında onu tebrik edin, alkislayin yada onunla gurur duydugunuzu söyleyin. Yani kısaca aferin sana sen artık büyüdüm ve tuvalete yapıyorsun bende seninle gurur duyuyorum diyebilirsiniz..

Sonra büyük tuvalet için de bir kaç gün beklemeniz gerekir. Ve zaten anneler genellikle çocuklarının gün içinde hangi saatte yaptığını bilir. Eğer bunu alıyor ve biliyorsanız o saat geldiğinde çocuğunuzu alıp mümkünse normal tuvalete götürün ve suyu açın yada eline oyalanacagi başka şeyler verin. Sizde biraz oyalamak için çaba harcayin. Bir arada çocuk büyük tuvaletini yaparken onu destekleyin. Buyukler tuvalete yapar sende büyüdün artık gibi. İlk yaptığında yıkarken haydi bakalım kaka ya bay bay diyoruz deyin ve cocugunuzu kocaman alkislayin sarılın ve tebrik edin.. bunu başardığı için ne kadar mutlu olduğunuzu ona gösterin.

Bu ilk büyük ve küçük tuvaletten sonrası artık kolay yol. Hemen bezi çıkarmayın sabahlari yine tuvalete götürün ve bu süreç bir hafta 10 gün sursun.  Ve siz ilk kez yaptıktan sonra sonraki büyük tuvaletini yaptığında bezini çıkarın. bir kaç saat nasıl rahat ettiğini anlasın.

Bu arada çocuğa tuvaletle ilgili asla baskı yapmayın, evden başka bir yere gidecekseniz yada hayatınızda önemli değişiklikler olacaksa da bu eğitime baslamayin.

Bu bir hafta 10 günlük sürecin sonunda onunla konuşun. Artık beze ihtiyacı olmadığını, zaten gayet güzel bir şekilde tuvalete yapmayı bildiğini ve ona çok guvendiginizi belirtin. Bezi tamamen çıkarın. İlk ve ikinci gün kacamaklar yaptığında hiç kızmayin. Aaa unuttun mu tuvalete yapıyorduk. Hadi gidip yapalım deyin. Bu işte tatlı dil ve sabır en onemlisi bilin. Ve bu bir kaç günlük süreçte mümkünse babadan yardım alın. Çünkü gün içinde en az 15  kere tuvalete gidelim mi var mı yok mu diye ugrasinca ve 5 kere götürüp altincida dışarı çıkıp oraya yapınca insan biraz yipraniyor hâliyle.. eğer baba üsten gelince bir kaç saatliğine bu süreci devralirsa sizde deşarj olmuş bir şekilde yoluna devam edip, çocuğunuza karşı daha sabırlı ve anlayışlı olabilirsiniz.

Benim çocuğum bunu anlamaz, konuşmaktan soylemekten ne anlar demeyin. Benim oğlum 22 aylık ve ben konuşarak çok kolay hallettim. Üçüncü günün sonunda hiç altına yapmadı ve  iki gecedir de gece tuvalete diye kalkıp kendi uykulu gözlerle yapıp geri yatıyor. Bende onunla gurur duydugumu ve çok akıllı olduğunu, beni böyle anlamasinin ve uygulamasının muhteşem olduğunu söylüyorum.  Çok hoşuna gidiyor onunda.

Bu arada siz tabi isterseniz bir anda karar verip bezi çıkartıp ya yapabilirsiniz. Ancak genelde bu yöntem de çocuklar çok zorlanıyor ve annelerde. Cocugun hem bezden ayrilmasi, hemde kendi vücudundan bir parça çıktığını görmesi ve bunu tuvalette yapmasi bekleniyor. Ve tabi ki bu kadar beklentiyi bir arada gerçekleştirmek hem çocuk için zor hemde annenin sinirleri açısından zor. Bu yüzden böyle aşama aşama yapmak daha kolay geldi bana.

. Çocukları tuvalette oyalamak gerçekten zor.ancak orda suyun olması benim işimi çok kolaylastirdi. Suyu azıcık açıp altına su kabı koyuyordum ve o biraz birikince tuvaletin içine döküp aferin sana tuvaleti temizledin çok güzel oldu diyordum. Böylelikle hem şimdi her çişinin arkasından şu döküyor hemde tuvalette zaman geçirmek sıkıcı gelmiyor..

Ve son olarak eğer normal tualetiniz varsa bunu normal tuvalette yapın, klozet daha sonra alistirilirsa daha kolay olur.cunku normal tuvalette oturmak ve bağırsakları boşaltmak daha kolay ve çabuk oluyor.. inşallah birşey unutmadan yazmisimdir. Allah a emanet olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir