Emzik biraktirmanin en kolay yolu


Bu sorunun ve belki çocuklarla ilgili daha bir çok sorunun cevabı kesinlikle erken bıraktırmak… Bu emzikte de bezde de ve başka çocuğunuzda alışkanlık diyebileceğimiz ne varsa hepsinde böyle bence…

Kendiniz için düşünün nasıl kı bir davranış huy haline dönüşmeden daha kolay bırakılırsa çocuklarda da bu durumun aynısı geçerli… Ben dokuz aylıkken ayırmıştım emzikten bebeğimi. Erken gelebilir ama o kadar kısa sürede ve çabuk unuttu ki biz bile şaşırdık..

Çocuklarımızı  gozlemlersek eğer yaklaşık 9-10 ay gibi artık emziği kendileri atıp almaya başlıyorlar… Önceden emzikle susarken bu aylarda meme ve emzik ayrımı yapıp emmek isteyince emziği almıyorlar.. bu yüzden de emzik artık onlar için bir ihtiyaç olmaktan çıkıp bir oyuncak ve daha da ileriki zamanlarda kendine ait bir eşya gibi düşünmeye başlıyorlar… İşte bu dönem gelmeden bir seferde emziği alıp tamamen kaldırırsanız en fazla bir hafta içinde tamamen​u unutmuş olacaktır.

Ben uzman değilim ancak tecrübe ettiklerimi yazıyorum. Şu an tuvalet eğitimine basladim. Oğlum bugün yirmi ayını doldurdu. Ve şu anda kendisi gidip tuvalete çişini kakasini yapıyor. Ki ben eşimin bu tualet eğitimi korkusu yüzunden bunu ertelemeyi düşünmüştüm.esim bir kaç yazı okumuş ve herkesin daha geç zamanda bu eğitimi verdiğini ve ona rağmen çok zorlandığını yazdıklarını söylemişti.  Neyse bu başka bir konu emzik konusuna döneyim.

Ben hiç emzik verme taraftarı olmadım ancak benim çocuğum resmen emzik ihtiyacı olduğunu hissettirdi ve ilk verdiğimde hiç itirazsız aldı.. zaten kendisi almasaydi zorlamak niyetim de yoktu.. yani emziği başlamak bebeğin ihtiyaciysa o bebek bir şekilde bunu size gösterir. Yok değilse bence hiç zorlamayin ne bebeğinizi ne de kendinizi..

Biraktirma zamanı ise yine tamamen çocuğa bağlı olarak çocuğunuzun emzigi kendi istediği zaman alıp istemediği zaman atmaya başladığı zaman bence en uygun olanı. Bu ben emziğin farkındayim mesajını alınca hemen bıraktirin bence..  Biz emzik biraktirma işleminden yaklasik 1.5 hafta sonra tekrar emziği verdiğimizde benim oğlum almamisti mesela.. ama çocuk daha büyük olup emziği kendi parçası gibi görmeye baslarsa bu biraktirma süreci ayları bile geçebilir..

O yüzden çocuğunuzla ilgili sakın hicbirsey için erken demeyin.. inanın onlar herşeyi bizim sandığımızdan çok daha çabuk öğreniyor ve anlıyor. Çocuğunuza guvenin..

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir