Ek Gıdaya Geçişte Dikkat Edilmesi Gerekenler

bebek ek gida

Selamlar dostlar.. Uzun zamandır yazmak istiyorum yeni bir şeyler ancak bir türlü fırsat bulup yazamadım. Bebeğim 11 aylık oldu ve bende her anne gibi büyüdükçe kolaylaşacağını düşünüp sonra daha da zorlaştığını tecrübeyle öğrendim… Şimdi gelelim konumuza.. Bugün bebek yemekleri ile ilgili bir paylaşım yapmak istiyorum. Ek gıda ya geçişte nelere dikkat etmeli? ne yedirmeli? ne yedirmemeli?

Öncelikle ben bu konuda uzman falan değilim sadece anneyim ve tecrübe ettiğim şeyleri paylaşıyorum o kadar.. Bunu yapma sebebim ise benim bebeğimi yetiştirme sürecinde internetten çok yararlanmış olmam ve benim de öğrendiklerimi paylaşarak birilerine faydalı olmak istememdir.

Bebeğim ek gıdaya başladığı zaman çevremdeki çoğu kişi kendi yediklerinden ver her şeye alışsın gibi bir yaklaşımda bulundu.  benim  düşüncem bu zamana kadar sadece süt içmiş bir bebeğin midesine bir anda tuzlu yağlı baharatlı yemeklerin ağır geleceği oldu ve araştırdım bayağı bir zaman ve sağ olsun yakın bir aile dostumuzun eşi sayesinde de doğrusunu buldum.. Ben en başta hep özel sebze çorbaları yaptım bebeğime.. hangi sebzenin mevsimiyse ondan koydum. Ancak sadece sebze değildi. bütün yemeklerine kuru kayısı ekledim ki kabız olmasın, kimyon ekledim ki gazını rahat çıkartsın ve zeytinyağı ekledim… hiç tuz koymadım, tatlı hiç vermedim… Benim bebeğim bu sebze yemeklerini çok severek yedi. damak tadı henüz tuzlu yada tatlıyı anlamadığı için bunları rahatlıkla yer bebekleriniz… bir kaç ay geçip damakları sertleşmeye başladığı zaman yavaş yavaş  damağıyla ezebileceği büyüklükte vermeye başladım..

Bebeklerimizi çok seviyoruz ve tabi ki zarar görmesini istemiyoruz ancak bunu yaparken bazen biz zarar veriyoruz maalesef. Aman bebeğim zarar görmesin boğazına takılmasın diye hep yemekleri ezerek verirseniz çocuğunuzun çiğneme özellikleri ve dil gelişimi geride kalıyormuş öğrendiğim kadarıyla. Her şeyin bir zamanı var ve zamanı geldiğinde ısırarak ta yiyebileceğini bilin… Bir de gördüğüm en büyük yanlışlardan bir tanesi bebeklere ayrı yemek yedirmek.. Sırf sofrada rahat etmek için ayrı yedirirseniz sadece zorunlu olunca yemek yer, ama sizinle birlikte keyif alarak yere her öğünde yemek yer ve sizden bakarak ta çiğneme ve yeme becerileri gelişir..

şimdilik bu kadar masamın altında benimle oynamayı bekleyen bir bebeğim var.. hoşçakalın.. Allaha emanet olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir