ÇOCUK İSTİSMARLARI VE NEDENLERİ

Bu konu benim için yazması çok zor bir konu. Çocukluğumda yaşamak zorunda kaldıklarım yüzünden ailemden nefret ettiğim ve bu konuda tamamen iyileşemediğim için yazarken bile kötü oluyorum hatırladıklarım yüzünden. Ama yazayım ki başka evlatlar yaşamasın başka çocukların çocukluğu kararmasın. Eğer aile kendini eğitmezse bunların sonu gelmeyecek.

Bu durum küçük yerlerde daha çok yaşansa da şehirlerde de azımsanmayacak kadar ÇOK maalesef.  Bizim toplumumuzda bunlar tabu gibi konuşulması bile zor. En eğitimlimiz bile nasıl bir yöntem izleyeceğimiz konusunda bilgili değiliz.

Baştan söylemeliyim ki hiçbir çocuk böyle bir içgüdüyle doğmaz. Ama ailelerin yanlışları yüzünden birçok çocuk istismara uğruyor yada bunu yapabilecek potansiyel insanlara dönüşüyorlar.

Kimsenin konuşmadığı ama çok önemli olan ve neredeyse fitili ateşleyen şey ailelerin ve daha çok annelerin kendi izlediği tv programı, dizi, film gibi şeylere çocukları küçük yaştan itibaren maruz bırakmaları. Çocuklar ordaki yanlışı yada doğruyu ayırabilecek kadar büyük olmadığı için zaten zararlı ama burda gördüğü davranışları en yakınında bulunan karşı cins üzerinde denemeye kalkışıyor ve çok erken zamanda öğrenmemeleri gereken duyguları tadıyor ve sonra bunun bağımlısı oluyorlar… Bununla ilgili adem güneşin bir kitabi vardı sanırım orda çözümleri vardı ama zaten bu kadar saçma salak programlara çocuklarını maruz bırakan tipler kitap okumaktan fersah fersah uzak oldukları için bunlar yaşanıyor. Ve malesef bu çocuklar gelecekte bir sapık olma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor..

İkinci olarak genellikle istismara uğrayan çocuklar ileriki zamanlarda tedavi edilmezlerse bu yönteme başvuruyor. Bu onların suçu olduğu kadar aile ve çevrenin de suçu.. Yine burda aile önemli tabi. Bizzat başımdan geçtiği için biliyorum ki bu istismar olayları ailenin en yakın akrabaları tarafından gerçekleştiriliyor.. teyze oğlu, amca oğlu, dayı oğlu diye kimseler ve yaşları küçük olduğu için aileni kız çocuğu aynı odada yatırılıyor. BU küçük yerlerde ve evlerde soba olması dolayısıyla kışın tek odada yatan insanlarda çok daha fazla oluyor… Buraya daha fazla yazacak tahammülüm yok:(

şehirlerde ise yobaz olmamak adına!!! genellikle kız çocuklarının ve erkek çocuklarının aynı ortamda özgürce oynamasına izin verilmesi ve dedikoduyla çok meşgul olan ailelerin bu çocuklarla ilgilenmemesi sonucu bu durum ortaya çıkabiliyor. ergenlik çağına yaklaşmış çocukları aynı odada ve üstelik her türlü bilgisayar ve internetle  aynı ortamda saatlerce kontrolsüz bırakmak kız çocukları için tamir edilemez travmalara dönüşebiliyor. Hatta sonrasında tehdit vb birsürü şey ortaya çıkıp bu kızlar uzun süre istismar edilebiliyor..

Yakın çevremde şahit olduğum ve bana ne yapması gerektiğini soran insanlara hep diyorum ki okuyun, bilgilenin, araştırın. Çocuk yetiştirmek sadece doğurup karnını doyurmaktan ibaret değil. Ve en önemlisi çocuklarınızla konuşun. Onlara her daim destek olacağınızı hissettirin. Küçük yaşlardan itibaren böyle bir durumla karşılaştıklarında nasıl davranmaları gerektiğini öğretin. 2.5 yaşındaki oğlum bile sokakta birinin yada anne babası dışında birinden birşey almaması gerektiğini öğreniyorsa demek ki erken değil hiçbirşey için.. Bu arada sakın bunu paranoyaklık gibi düşünmeyin ve kim ne derse desin devam edin. Bu çok önemli çünkü…

Bu konu da daha sayfalarca yazılabilir ama insanlar sevmiyor uzun uzun yazılar okumayı o yüzden burda bitiriyorum… Erkek çocuk anneleri sözüm size. Namus sadece kızlara ait birşeymiş gibi davranmayın. Çocuklarınızı namuslu ve ahlaklı yetiştirin. Erkek çocuk diye her yerini açıp gezdirmeyin.  herhangi bir kızla yanyana geldiğinde saçma sapan öpmesini, sarılmasını istemeyin. TVlerde cinsel içerikli dizi, magazin ya da herneyse maruz bırakmayın.  Kalkın tv nin başından çocuğunuzla ilgilenin ki geleceğin sapkınlarını yetiştirmeyin.. KIZ çocuk anneleri lütfen kızlarınızı ufak diye istemediği hiçbirşey yapmaya zorlamayın. Medeniyet adı altında kadın gibi giydirmeyin. Ona küçük yaştan itibaren dokunulmayacak yerlerini öğretin( bu bütün annler için geçerli).

Ve bende olmak üzere bütün anne ve babalar lütfen okuyun, araştırın, çocuğunuzun özel alanına saygı duyun. İstemedikleri zaman öpmeyin, dokunmayın, dinleyin onları. konuşun herşeyi… Unutmayın gelecek nesilleri yetiştiren bizleriz. Şimdilik hoşçakalın. Allaha emanet olun..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir