ÇOCUĞU YATAKTAN AYIRMA

Selam dostlar. Hemen konuya gireyim. En son memeden ayırma konusunu uzuuun uzun yazmıştım. Çünkü bana  bir ömür sürdü gibi gelmişti:) Şaka bir yana memeden ayırma süreci haftalar sürdü ve ben psikolojik olarak çok zorlandım ama yataktan ayırma tam tersine neredeyse iki gecede bitti ve ben çok mutlu oldum. Hemen süreci anlatayım…

Ben bu üçlü(tuvalet,meme ve yatak ayırma) çocuğumun bireyselleşmesi sürecinde öncelik olarak tuvalet eğitimi verdim ve zaten yazdım aşağılarda nasıl kolay olabileceğini,  sonra memeden ayırma ve en son yataktan ayırma süreci olarak planladım ve uyguladım. İyi ki de böyle yapmışım.

Oğlumu memeden ayırdıktan iki yada üç ay sonra en geç yatağını ayırmayı planlamıştım ama tam o dönemde taşınınca 4 ayı buldu yataktan ayırma süreci.. Yeni eve geldiğimizde ilk iş oğluma odasını sevdirmeye çalıştım. Artık oğlumun odası var ya ne kadar da güzel diye ne kadar sevinilecek birşey olduğunu anlatmaya çalıştım. Ama asıl bu yataktan ayırma işimi kolaylaştıran şey oğlumun istediği yatağı almamız oldu. Yatak geldiği gece kendi yatağında sabaha kadar mışıl mışıl uyudu desem ne dersiniz.. Ve sonraki gecelerde de ben uyuyamasam da oğlum öyle rahat uyudu ki kendi kendime çocuğum yatağını ayırmaya benden daha hevesliymiş dedim..

Bu süreçte anladım ki çocuğun odası ve eşyaları konusunda ne kadar çok fikri alınırsa ve uygulanırsa o kadar yatağını ve odasını sahipleniyor.. Mesela ben ikea’nın büyüyen yatağını almayı planlamıştım ama oğlum araba yatak istedi bizden. O dönem de taşınma ve yeni ev alma borcu derken ve arabalı yatak fiyatlarının çok yüksek olması sebebiyle letgo’dan ikinci el bir arabalı yatak buldum ve aldım. Oğlumun yatağı geldiği gün ki sevinci her şeye değerdi ama…

İki yıl boyunca hep bizimle yatan çocuğumun bizden ayrılamayacağını iddia edenler olmuştu ama tam aksine o çocuğum bizimle doya doya zaman geçirdiği ve hatta biraz da bizden bıkmış:) olduğu için yatağı geldikten sonra hep kendi yatağında uyudu.. Bizim yanımızda yatarken geceleri bir kaç kere uyanan oğlumuz en fazla bir kere uyanarak sabah etmeye başladı ve bende onca uzun zamandan sonra rahat rahat yattım.

Neyse fazla uzatmayayım anladım ki bu üçlü süreci çocuğun hazır olduğu zamanı planlayarak ve sevgi dolu bir şekilde yapıldıktan sonra çok daha kolay geçtiği ve çocuğunda olumsuz etkilenmemesi… hoşçakalın..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir