CANLI SU NEDİR VE NASIL YAPILIR

selamun aleykum sevgili dostlar. Hayat öyle hızlı akıyor ki ona yetişmeye çalışırken esas yapmak istediklerimizden geri kalabiliyoruz. Bu benim için yazı yazmak oluyor malesef. Yeni bir bilgi sahibi olduğumda hemen bunu yazmalıyım diye heveslenip aylar sonra yazabiliyorum. Neyse fazla uzatmadan konuya geçeyim.

Açlık oruçlarını belki çoğunuz duymuşşunuzdur. duyup bilmeyenler için bir sonraki yazıda da onu anlatacağım inşallah. Ancak bunu yapanlarda ve maalesef hepimizde su içmek ile ilgili yanlış bilgiler var.

Hz. Muhammet [s.a.v.] Dünyada da, ahirette de içeceklerin efendisi sudur. buyurmuştur. Vücutta, nemi dengede tutma,sindirim,sindirilen besinlerin emilimi ve hücrelere taşınması, fazlalıkların ve zararlı maddelerin eritilerek dışarı atılması gibi bütün işlemler yegane eritici olan su vasıtasıyla gerçekleşir. Ancak yeryüzündeki içilebilen suların hepsi aynı işleri yapamamaktadır. metabolizmanın sağlıklı çalışması sadece hafif su yani buz yapısındaki su ile mümkündür.

Bilimsel araştırmalar kullanılan suyun ruhsal, bedensel ve zihinsel sağlığı doğrudan etkilediğini ortaya koymuştur. Sıvı dolaşımı durağan hale gelen bir hastanın sağlığına kavuşması için bedenindeki yüzde 70 oranındaki suyun saflaşıp hafiflemesi gerekir.

Buzullardan ve karlardan eriyerek nehirlere karışan sular, özellikle yüksek kaynaklardan aşağıya, taşlar üzerine akan, kesintisiz hareket ederek hafifleyen sular ve yağmur suyu canlı sulardır. Yağmur suyunu yağmur yağmaya başladıktan 15-20 dakika sonra toplamak gerekir.

Kaynak suyuna ulaşma imkanı olmayanlar için en iyisi suyu dondurup eritmektir. Cam veya emaye kaplarla buzlukta dondurulan su eridikten sonra, dibe çöken kalıntılar dökülür. Su, eridikten sonra 10-12 saat canlı kalır. Sonra ağırlaşmaya başlar ve tadı değişir. Ağırlaşmasını önlemek için suya Kur’an-ı Kerim okumak gerekir.

Yoğurt suyu, meyve ve sebze suları hafif, canlı, şifalı sulardır.Kaliteli suyun olmadığı yerde meyve ve sebze yemeli ve suları içilmelidir.

Depolarda uzun süre bekletilerek satılan sular, en ağır sulardandır. Vücut bu suları hafifletmekte çok zorlanır, çok enerji harcar, çabuk yıpranır ve ihtiyarlar. Bu suları canlandırmak için, üzerine okumak veya önce kaynatıp sonra buzlukta dondurmak yada içmeden önce besmele ile 3-7 defa bardaktan bardağa boşaltarak suya hareket kazandırmak gerekir.

Her abdestten sonra birkaç yudum su içmek sünnettir. Sabah, abdest aldıktan sonra içilen birkaç yudum su, bağırsaklardaki kalıntıları ve gazı hareketlendirir ve büyük abdeste kolay çıkmayı sağlar. Kabızlık sorunu olanlar sabah aç karna 1 bardak ılık ya da soğuk su içmelidir. Sağlıklı ve genç kalmak için günde bir iki bardak su içmesi ve soğuk suya alışması gerekir. Soğuk suyun yerini hiçbir şey dolduramaz.

Günlük su ihtiyacı kişinin sağlığına ve yediği yemek miktarına bağlıdır. Vücudun yüzde 70nin su olduğu düşünülürse her 30-40 gr kuru yemeğe karşılık 60-70 gr su içmek gerekir. Meyve sebze suları da su olarak değerlendirilir..

AŞIRI SU İÇMEKTE HAYIR YOKTUR. Çünkü fazla su kalbin kan pompalamasını zorlaştırır ve kalbin rızkının (atışların sayısı) daha erken tükenmesine sebep olur. Hastalar toksinleri eritmek ve çıkartmak için. 1-1,5 litre su(meyve ve sebze suyu ile) içebilir. Fakat iyileşince su miktarını azaltmak gerekir.

Yazı uzun olacak farkındayım ama bu konu önemli olduğu için son bir kaç şey daha yazıp bırakacağım. Aslında bu konu çok daha fazla uzun ve burdan en az 3 yazı çıkar ama insanlar uzun uzun okumayı pek sevmiyor. Bu arada bu bilgiler Aidin Salih hanımefendinin Gerçek tıp kitabından alınmıştır. Eğer gerçekten sağlıklı olmak için hayat tarzınızı değiştirmek istiyorsanız mutlaka bu kitabı başucu kitabı olarak evde bulundurun. Ben burada sadece öğrendiğim bilgileri süzerek insanların en çok ihtiyacı olabileceğini düşündüğüm kısımlarda yazmaya çalışıyorum. Şimdi devam edelim.

Yorgun ve terliyken, banyodan sonra, yemek sırasında, yemek veya meyveden hemen sonra, uyanır uyanmaz ve ayakta su içmek hastalıklara sebep olur. Fıtrata en uygun olan günde iki defa, sabah kalkınca ve yemekten 1,5 -3 saat sonra su içmektir. Sabah içilen su bağırsakların çalışmasına,yemekten 1,5 -3 saat sonra içilen su sindirime yardımcı olur.

Maden suları kanı temizler, yaraları kapatır,ter kokusunu gideriri. ancak günde bir bardaktan fazla maden suyu içilmeyeceği gibi her gün tüketmekte doğru değildir.Belirli maden suları, doktor tavsiyesiyle gerekli miktarda içilir.

Kükürtlü kaplıca suları, dalak ağrısı,dalak şişmesi, karaciğer hastalıkları ,romatizma,felç, alerji,yaralar,eklem ve cilt rahatsızlıklarına şifadır. deniz suyu kükürtlü su kadar etkilidir. Demir ve bakır içeren kaplıca suları,böbrek,dalak ve mide için çok faydalıdır…

Hoşçakalın, Allaha emanet olun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir