Bebeklere Yemekler

Selamlar sevgili dostlar. Uzuuuunca bir aradan sonra yeniden yazmaya fırsatım oldu nihayet.. hayat öyle yoğun bir şekilde akıp gidiyor ki fark edilmiyor zaman. Hele anne olduktan sonra günleri şaşırmamak mümkün değil gibi. Yine bugün bebeklerle ilgili bir yazım var. Ne yedirmeli ve ne zaman yedirmeliyiz.. Her konuda olduğu gibi bu konuda da eminim çevremizde çok fazla bilmişlik taslayan olacaktır.. “Bütün yediklerinizden verin”,”Herşeye alissin” “bu yemeğin tadı yok tuzu yok şeker ekle yesin tuz ekle yesin” gibi laflara sakin ha kanmayin.. Unutmayın o bir bebek ve sizin vücudunuzun kaldırdığı yükü onun vücudu kaldıramaz.

En baştaki kural tatlı yedirmemek. Eger herşeyi yesin istiyorsanız her tür tatlıdan uzak tutmak gerekir. Bebekler eğer tatliyla ek gıdaya baslarsa hiçbirşeyi yediremezsiniz.. İkincisi bebeğin bağırsak çalışmasını destekleyecek yemekler yapmak. Örneğin; yemeklerinin içine zeytinyağı,kuru kayısi gibi bağırsak çalıştırıcı ve kimyon gibi gaz gidericiler koymak… Ve üçüncü kural zorlamamak. Çocuk verdiğinizi yemiyor diye zorla yedirmeye çalışmak yada yemesi için sütten biraz uzak tutmak en çok yapılan yanlışlardan.. Bebeğinizin doyuyorsa zaten ek gıdaya geçmeye gerek yok. Sütten uzak tutmakta sutunuzun azalmasina neden olur.

Bebeğinize mümkün mertebe mevsimindeki yiyeceklerden alıp çorba yada mama gibi yapıp vermek en mantıklı ve ve sağlıklısı bence…ve yemeklerine tuz yada şeker katmamali kesinkikle….Hayırla kalın sevgili dostlar şimdilik bu kadar…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir