Bankalar ve Kredi Kartı Tuzakları

Hayırlı geceler dostlar… Bugün yaşadığımız olay üzerine bu yazıyı yazmaya karar verdim… Öncelikle ne yaşadığımızı anlatayım sonra konuya geçeyim…. Bugün eşime kredi kartı aldığı bankadan mesaj geliyor ve kredi kartı limitinin şu an kullandığımız limitten 4 kat fazlası bir limite çıkartıldığı söyleniyor… Bankalar otomatik olarak bunu artırma hakkına sahipmiş maalesef ve eşim nasılsa banka mesajı deyip kenara atsa yada cocugun elinde olsa gormesek haberimiz olmayacak… Neyse aksam geldi ve müşteri hizmetlerini aradı… Yaklaşık bir 10-15 dakika arası bekledikten sonra( bu da yıldırma politikası) zahmet Edip açan kişiye limiti düşürmesini ve bir daha habersiz yukseltmemesini söyledi ama ne kadar anlaşıldı zamanla göreceğiz…. Neyse gelelim esas konuya bu konularda nasıl davranilmali neler yapılmalı.

Malum artık bankalarla işi olmayan kimse nerdeyse yok gibi. Herkesin hiç olmazsa bir kredi kartı var. Dolayısıyla bankaya münasebeti de var… Bankalar da bu fırsatı çok iyi değerlendirip her an sizin cebinizden nasıl biraz daha para çekerim derdinde… Bizde toplum olarak bilinçli olmak zorundayız yoksa hep başımız ağrıyan hep parası giden yine biz oluruz… Madde madde yazmak istiyorum ben inşallah faydam olur…

1-Kredi kartinizla ilgili bilgilere hakim olun…İnternet üzerinden en az 2-3 haftada bir bilgilerinizle ilgili yada herhangi başka birseyle ilgili sıkıntı var mı bakın.

2- kredi kartıyla alışveriş yaparken taksitli yapmayın.. mümkün oldukça pesin fiyatina alın… Bu size ne kadar harcadiginizi ve çok harcadiginizda kendinizi kontrol etme yetkisi verir..  ama taksitle alırsanız bu ayki hesap az görünür ve daha çok harcama yaparsınız. O yüzden bankalar sizi hep taksitli alışverişe yönlendirir.

3- şifrenizi kolay tahmin edilebilir birşey yapmayın… Oldu kı cüzdanınız kayboldu. İçinde kartınız ve kimliğiniz var… Malesef çoğu zaman yapılan hata doğum yılı veya buna benzer şeyler şifre yapıldığı için siz bu durumda direk kredi kartınızın şifresini vermiş oluyorsunuz ve siz bankaya ulaşıp iptal ettirene kadar çoktan karttaki bütün paranız harcanmış oluyor.

4- üstte de bahsettiğim gibi nasılsa banka mesajı önemsizdir deyip bakmamazlik etmeyin.. yada gözden kacirma ihtimalinize karşılık mutlaka haftada bir bile olsa bir kontrol edin… Çünkü bankalar size sormadan değişiklik yapar ve siz bundan haberdar olana kadar kartın başına birşey gelirse sorumlu yine sizsiniz.banka ben mesajla bilgilendirdim deyip üstünden yükü atar…

Böyle durumlarda sadece telefonla arayarak yapılan işlemi iptal ettirebiliyorsunuz. O yüzden müşteri temsilcisini aradığınızda sakın ola sizi bekletmelerinden sıkılıp telefonu kapatmayın kı onların istediği de bu… Ayrıca bu işlemi şubeye gidip yaptiramadiginiz için her türlü tekrar aramak zorunda kalacaksınız yada aman uğraşamam deyip başınıza birşey gelmesini bekleyeceksiniz.

5-Bu sadece benim fikrim olmakla beraber neredeyse bu konudan eminim diyebilirim… Bankada çalışan elemanlar sizin bilgilerinizi hırsızlara satıyor yada ortak olup birlikte soyuyorlar… Yoksa nasıl bilebilir kı bir adam sizin bankada olan paranızı ve bütün bilgilerinizi. Son zamanlarda sıkça yaşanan telefon dolandırıcılığının artma sebeplerinden biri de bu… Ve genellikle bunu bu konularda pasif olan kişiler arasından seçmeleri de bu suphelerimi doğruluyor.  Yani hesabınızı aktif olarak kontrol edin( mesela sizin kredi kartı limitinizi artıran bankacı bir kaç gün ses çıkmayınca bu adamın pek birşey den haberi yok. Nasilsa deyip sizin kartınızın hacklemesi için yardımcı olabilir.. yani düşük limitli bir kartı kimse uğraşıp hacklemez ancak limit artınca hacklenebilirsiniz.

6- sanırım uzun bir yazi oldu ama yazmak istedim.son olarak telefon alırken yapılan dolandırıcılığı… Siz bir telefoncuya gidip istediğiniz modeli söyleyince onlar ilk önce size bir yıl vadeli olanı sunup çok cazip bir teklif gibi az az para ödeyerek sahip olabileceğiniz söylüyor sizde bakıyorsunuz kı aylık odeyeceginiz miktar az kabul ediyorsunuz ancak total de yine o para sizin cebinizden çıkıyor hemde  yüzde otuz daha fazla (yani 2000 TL lik telefonda 600 TL fazladan para ödüyorsunuz. Hesapladim bunları oturup evet😁) o yüzden peşin ne kadar paranız yada kredi kartında limitiniz varsa o şekilde telefon alın. Boşuna fazladan bir sürü para ödemeyin…  İyi geceler

“Bankalar ve Kredi Kartı Tuzakları” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir